SZOP PRACZ
(łac. Procyon lotor)
Rodzina: Procyonidae; szopowate.
zasięg: obszary leśne i zarośla Ameryki Północnej i Środkowej, od południowej Kanady do Panamy.
wielkość: długość ciała 41.5-60 cm, długość ogona 20-40.5 cm, wysokość w kłębie 23-30.5 cm, masa ciała 2-12 kg; samce są zazwyczaj większe od samic.
wygląd: barwa sierści zróżnicowana od szarożółtej do jasnoszarej lub czerwonawoszarej, ogon w naprzemiennie brązowe i czarne pierścienie, czarna maska na pysku z szarymi lub białawymi pręgami nad i pod nią, czarne plamy wokół oczu, uszy jasno zakończone.
pożywienie: prawdziwy wszystkożerca: zjada małe zwierzęta, takie jak gryzonie, żaby i jaszczurki, młode ptaki, jaja, ryby, raki, kraby, owoce, jagody i orzechy.
rozród: 1-7 młodych rodzi się w legowisku w dziupli drzewa po ciąży trwającej 60-73 dni.
inne informacje: nie zapadają w sen zimowy, ale w regioach północnych mogą spędzić większość zimy w swoich legowiskach, które zazwyczaj znajdują się w dziupli drzew lub opuszczonych w norach.
Samica i jej potomstwo często polują niazależnie, ale mieszkają razem.
Szop pracz jest zwierzęciem bardzo łatwo się przystosowującym; nawiedza osiedla ludzkie, gdzie pojawia się o zmierzchu, penetrując pojemniki na śmieci. Swoje wrażliwe łapy wykorzystuje do przebierania pokarmu, który może nawet płukać przed jedzeniem.
poziom zagrożenia: niezagrożony.