Głowienka Aythya ferina
Występowanie
Głowienka jest gatunkiem lęgowym w całej Polsce, najliczniejszym spośród kaczek nurkujących. Przylatuje do nas w marcu i kwietniu, odlatuje zaś we wrześniu i październiku. Tylko nieliczne osobniki zimują pojedynczo w zachodniej części kraju.
Biologia
Głowienka podobnie jak czernica zasiedla dość głębokie, żyzne wody z otwartą tonią otoczoną szuwarami. Żeruje nurkując do strefy roślinności dennej, chwyta tam drobne skorupiaki i larwy owadów oraz — w znacznie większych ilościach niż czernica — wyszukuje pokarm roślinny. Dzięki tym różnicom w składzie pokarmu głowienka i czernica mogą występować na tych samych wodach, nie konkurując ze sobą o pożywienie. Głowienka również często śpi i odpoczywa na otwartej wodzie. Toki tego gatunku odbywają się podobnie jak u czernicy, jednakże kaczory przybierają nieco inne pozy. Gniazdo zbudowane jest i umieszczone podobnie jak gniazdo czernicy. Głowienka pozwala się obserwować na otwartej wodzie, jednakże z odległości nie mniejszej niż kilkadziesiąt metrów.
Rozpoznawanie
Wielkością głowienka dorównuje czernicy i gągołowi. Kaczor ubarwiony jest kontrastowo, popielatoszaro z czarnym przodem piersi i rdzawą głową. Kaczka w ogólnym kolorycie jest jasnobrązowa, jaśniejsza niż samica czernicy. Sylwetka głowienki w locie wygląda identycznie jak sylwetka innych kaczek nurkujących. W skrzydle brak u niej bieli, typowej dla czernicy i gągoła.
Głos
Kilkakrotnie powtarzany, podobny do przeciągłego krakania okrzyk, wydawany przez głowienkę najczęściej w locie, jest bardzo podobny do głosu czernicy i gągoła. Odróżnienie tych głosów wymaga dużej rutyny.